Roślina Amazońska z większą ilością przeciwutleniaczy niż herbata

Guayusa, z której przygotowuje się ten napój, ma ciemnozielone liście i ząbkowaną krawędź. Wyrastają z gałęzi drzewa jak woda z wodospadu. Felicia Calapucha, rdzenna Kichwa z ekwadorskiej społeczności Toad Rumi, wychodzi, by je odebrać z koszem na ramieniu. Każdego ranka ona i jej rodzina piją bogaty w kofeinę napar z guayusa, zgodnie z tradycją swoich przodków. Ta tajemnicza i święta roślina, która rośnie tylko w regionie Amazonii najbliższym Andom, wzbudziła zainteresowanie naukowców i przedsiębiorców ze względu na jej potencjał leczniczy i komercyjny.

Zespół naukowców z Ekwadoru i Hiszpanii odkrył 14 rodzajów polifenoli i siedem karotenoidów obecnych w liściu guayusa, co tłumaczy ich silną zdolność przeciwutleniającą, a tym samym ich zdolność do spowalniania starzenia się komórek. „Jest to roślina o największej liczbie przeciwutleniaczy na świecie. Mówią, że jest dużo zielonej herbaty i to cud, ale guayusa ma o wiele więcej ” – mówi Jenny Ruales, profesor na Wydziale Nauk o żywności i biotechnologii w National Polytechnic School.

„W naszym ciele, z różnych powodów, takich jak zanieczyszczenie lub stres, powstają związki zwane wolnymi rodnikami, które mogą prowadzić do pogorszenia tkanek lub narządów, takich jak serce lub mózg, a nawet prowadzić do raka. Przeciwutleniacze zatrzymują tę reakcję, neutralizują ją i zapobiegają uszkodzeniom organizmu, a także zapobiegają starzeniu się”, mówi Ruales, który od siedmiu lat bada guayusę.

W badaniu przetestowano również właściwości przeciwzapalne rośliny, co może potwierdzić popularne zastosowanie guayusa w walce z reumatyzmem. To, czego naukowcy nie znaleźli, to cechy, które dają liściowi zdolność do neutralizacji bakterii powodujących biegunkę, mimo że rdzenni mieszkańcy również używają go do tego celu. Jednak podczas jednej ze swoich podróży terenowych do Amazonii Ruales był świadkiem faktu, który był sprzeczny z jego ustaleniami.

„Jeden z moich uczniów zachorował i miał straszną biegunkę. Mieliśmy wziąć guayusę, a ja ostrzegłem szamana,żeby nie dawał. Ale powiedział, że będzie dobrze. W końcu uczeń wziął, zwymiotował, a potem przestała mu się biegunka” – opowiada Nauczycielka. „Nie wiem, czy był to efekt placebo, czy zbieg okoliczności, ponieważ badania przeciwdrobnoustrojowe, które przeprowadziliśmy z Escherichia coli i Staphylococcus aureus, dały wynik negatywny” – mówi.

Inne prace przeprowadzone przez Luisa Secuse, badacza z Haverian i National University Of Columbia, ujawniły korzyści, jakie guayusa ma dla zdrowia zębów. Po przeprowadzeniu badań in vitro z bakteriami próchnicowymi potwierdzono ich potencjał w walce z próchnicą w zębach. Ponadto Sequez przetestował, w jaki sposób substancje guayusa są skuteczne przeciwko mikroorganizmom, które powodują zapalenie przyzębia, chorobę, która prowadzi do infekcji lub zapalenia dziąseł.

Wszystko to prowadzi do myślenia, że istniejące substancje czynne w liściu można wykorzystać do tworzenia nowych leków w przyszłości. Jednak naukowcy, z którymi przeprowadzono wywiady w tym raporcie, zgadzają się zauważyć, że wciąż jesteśmy daleko od poszukiwania guayusa w aptekach.

„Formuła farmaceutyczna polega na wprowadzeniu ekstraktu roślinnego do stabilnej tabletki, w której można wyświetlić datę ważności. To wyzwanie, ale wciąż trzeba wyciąć dużo materiału” – mówi Sekuda. „Jednak z punktu widzenia medycyny konwencjonalnej możemy ją stosować zgodnie z kryteriami rdzennych mieszkańców, ponieważ zachowali tradycję. Widzę tam szybsze i natychmiastowe zastosowanie” – dodaje kolumbijski Naukowiec. Dokładnie, zespół Ruales pracuje nad opatentowaniem ekstraktu z guayusa, który jest certyfikowany jako żywność funkcjonalna, czyli suplement diety, którego korzyści zdrowotne zostały naukowo udowodnione.

Święta roślina dla rdzennych Amazonek
Przez ponad 1000 lat rdzenni mieszkańcy Amazonii używali guayusa jako rośliny leczniczej. „Nasi starsi zabrali ją, by się obudzić, dała im energię, a także pomogła im mieć mocne kości i dobre protezy”, wyjaśnia 49 – letnia Felicia Calapucha. „Guayusa jest lecznicza, ponieważ pomaga odmłodzić i dlatego przyjmowali ją codziennie” – dodaje z przekonującym gestem.

Dziś amazońskie kichwy i szuar Ekwadoru są rdzennymi mieszkańcami, którzy najczęściej korzystają z rośliny. W każdym razie rytuał przyjęcia dostosował się do nowych czasów. Wcześniej rdzenni mieszkańcy wstawali wcześnie rano, aby zrobić drinka w upale, pod rozgwieżdżonym niebem. Wstrzyknęli wystarczającą ilość liści do wrzącej wody, aby uzyskać bardzo obciążony napar, który dał im siłę, by poradzić sobie z długim dniem polowania. Cała rodzina zebrała się wokół ognia, aby każdy członek opowiedział o tym, o czym marzył w nocy, a następnie zinterpretował to razem. Ponadto dziadkowie wykorzystali przestrzeń do opowiadania historii, przekazując swój światopogląd młodszym i doradzając im w codziennych problemach. Była to święta roślina, której spożycie wiązało się z oczyszczeniem i zwiększeniem siły tego, który ją spożywał.

Obecnie zdobycie guayusa straciło wiele z tej mistyki dla wielu rdzennych mieszkańców. Tylko w najbardziej odizolowanych społecznościach w dżungli nadal wykonują ten rytuał w taki sam sposób, jak robiły to starsze pokolenia. W SAPO Rumi, zaledwie 15 minut jazdy od stolicy prowincji Tena, ceremonia odbywa się tylko przy bardzo punktualnych okazjach lub gdy witają gości. W każdym razie rodzina Felicji nadal codziennie przyjmuje guayusę. Teraz piją go na zimno, jak mrożona herbata, która służy do towarzyszenia posiłkom i walki z ekstremalnym upałem Amazonii. Konsumpcja zimnej guayusa stała się również popularna w pobliskich miastach, gdzie każda szanująca się restauracja oferuje dzban swoim klientom. I nawet przekroczył granice: dziś napoje energetyczne guayusa można znaleźć w sklepach w USA lub Wielkiej Brytanii.

Guayusa, z której przygotowuje się ten napój, ma ciemnozielone liście i ząbkowaną krawędź. Wyrastają z gałęzi drzewa jak woda z wodospadu. Felicia Calapucha, rdzenna Kichwa z ekwadorskiej społeczności Toad Rumi, wychodzi, by je odebrać z koszem na ramieniu. Każdego ranka ona i jej rodzina piją bogaty w kofeinę napar z guayusa, zgodnie z tradycją swoich…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *